Švyturys 2018

Jau ketvirtus metus iš eilės užbaigiame skelbdami metų švyturius. Džiaugsminga ši akimirka, nors kartu ir nelengva. Ant pečių gula atsakomybė kuo mažiau suklysti išskiriant vieną ar kitą žmogų bei jo darbus.

Prieš paskelbiant šių metų švyturius, manau verta padaryti trumpą apžvalgą.

Kiekvienais (ir šiais) metais švyturius bendru sutarimu rinko ne vienas žmogus. Pirmaisiais metais (2015 m.) dviems švyturiams buvo skirtos 100 € vertės piniginės dovanos. Dainiui Razauskui ši suma jau seniausiai įteikta, tuo tarpu Ramūno Karbauskio taip ir nepavyko gyvai sutikti ir pinigus vis tebenešioju aš (Kęstutis Račkaitis). Tikėkimės, kad Ramūnas dėl to nelabai liūdi, o gyvenimas mus dar kada suves ir pažadas bus įvykdytas.

2016 ir 2017 metais švyturio rinkėjų buvo itin daug, ko pasekoje padaugėjo ir išrenkamų švyturių kiekis. Buvo atsisakyta piniginės dovanos. Todėl žmones raginau kažkaip pagerbti išrinktus švyturius ir daugelis švyturių vienaip ar kitaip buvo pagerbti.  Ypač čia pasižymėjo Virgilijus Avižonis, kuris apdovanojo ne vieną švyturį savo gamybos drožtinėmis dūdomis ir Birutė Račkaitienė, kuri nuvijo ne vienam švyturiui po nuostabią senovinę juostą.

Birutės Račkaitienės juostomis pasidabinę švyturiai

Per pastaruosius porą metų švyturiais tapo ne tik Lietuvos, bet ir užsienio piliečiai, o apie suteiktą vardą skelbė net Latvijos valstybinis radijas. Tenka tik apgailestauti, kad Lietuvos žiniasklaidos žvilgsnis yra šiuo atveju siauresnis.

Visgi, šiais metais padėtis yra pakitusi. Į švyturių rinkimus atsiliepė nedaugelis. Tai gali būti susiję su dideliu pasipriešinimu tai veiklai, kuri atsispindi kriviu-krivis.lt, krivule.info, SatrijosUgnis.lt svetainėse. Ne visi supranta ir mano nusistatymą prieš Romuvos, kaip valstybinės netradicinės religijos, pripažinimą. Čia ne vieta aptarti minėtus rūpesčius. Kam bus įdomu, gali susirasti žinių internete arba kreiptis tiesiai į mane su klausimais.

Šiais metais, sumažėjus rinkėjų skaičiui, sumažėjo ir išrinktų švyturių skaičius. Vis tebemanau, kad yra būtina pagerbti tuos, kurie savo darbais kitiems nušviečia kelią.

2018 metų svetainės kriviu-krivis.lt švyturiais buvo pripažinti:

Alvydas Butkus

Alvydas Butkus už nuolatinių tiltų statymą tarp lietuvių ir latvių tautų, už aštrias įžvalgas šiuolaikiniame kultūriniame bei politiniame gyvenime. Detalesnį Alvydo darbų sąrašą nesunkiai rasite internete.

Magdalena Gedvilienė

Magdalena Gedvilienė už nepaprastą atkaklumą ir atsidavimą kūrenant amžinąją ugnį. 2017 metais Magdalena neteko vyro, žymaus tautodailininko, Šatrijos romuvos žynio Adolfo Gedvilo, su kuriuo Magdutė dieną iš dienos saugojo amžinąją ugnį nuo 1994 metų. Pasekėjų Antaninos Kasputienės, Algirdo Unikausko ir daugelio kitų dėka amžinosios ugnies saugojimas persikėlė ant Šatrijos kalno ir Magdutė kartu su kitais lietingomis rudenio, žvarbiomis žiemos ir kaitriomis vasaros naktimis saugojo ugnelę. Tikėkime, kad garbingą amžių sulaukusi Magdutė pasaugos ne tik ugnelę, bet ir savo sveikatą. Jos dėka užaugo nauja Šatrijos romuvos ugnies saugotojų karta.

Vytautas Nalšius

Vytautas Nalšius už ilgametį domėjimąsi mūsų tautos karyba, bei amatais. Kartu su Vytautu, matyt, reiktų įrašyti ir kiekviena Vytauto šeimos bei Gyvosios istorijos klubo „Leitgiris“ narį. Be šių žmonių šypsenų nebeįsivaizduojamos kai kurios šventės ar susibūrimai.

Džiaugiamės pasipildžiusiais švyturiais ir linkime toliau savo užsidegimu bei išmintimi rodyti mums pavyzdį. Šioje vietoje tik priminsime, kad švyturiais paskelbti žmonės yra niekaip neįpareigojami ir net nesiejami su vienomis ar kitomis pažiūromis ar šios svetainės veikla. Tiesiog šių žmonių bent jau kai kurie darbai yra išskirtinai šviesūs.

Leitgiris

Šiemet taip pat įvedame naują, jau anapilin išėjusių žmonių pagerbimą. Per metus bus paskelbiamas tik vienas žmogus, vertas „kriviu krivio“ vardo, kurio darbai neabejotinai turėjo įtakos mūsų tautos raidoje.

Šiemet tokią garbę be didelių abejonių būtų galima skirti Vydūnui arba Simonui Daukantui, nes pastarųjų darbus įvertino pats Seimas. Visgi, nenorėdami kartotis, pažymėsime prieš septynis metus išėjusį Justiną Marcinkevičių, kuris bene sunkiausiu laikotarpiu palaikė tautos dvasią, o savo nemirtinga kūryba dar ne vienai kartai leis pajusti lietuvių išmintį.

Justinas Marcinkevičius

BANDYMAS RASTI

1

Šią naktį mintimis pabėgau nuo savęs,
pabėgau nuo daiktų, šaltų ir įkyrių.
Žinojau, kad kažką turėsiu parsivest,
jaučiau, kad reikia rast kažką, ko neturiu.

Nes jau per žema tai, kas buvo aukšta.
Nes jau per menka tai, kuo pats lig šiol buvai.
Nes jau kiekvieną rytą, kiekvieną rytą auštant
tie patys horizontai ir laivai.

Ir taip kankinamai ilgiesi tolumų,
ir taip kankinamai ilgiesi aukštumų.
Ir taip kankinamai be tolumų ramu,
ir taip kankinamai ramu be aukštumų.

2

O ko aš neturiu —
gal minkšto žolės nuolankumo po kojų,
gal aukšto dangaus išdidumo,
prieš kurį išdidžiai užsimoju?
Gal neturiu
namų šilumos ir ramybės,
gal neturiu
kasdieninių dienų kasdienybės?
Ak, visko, visko turiu,
ak, visko, visko užtenka —
tik, apsunkę turėjimu, —
valandos, rodos, vos slenka.
Tik laikas sustoja,
turėjimo nukankintas.
Ir žemė nesisuka,
tik, užgniauždama kvapą,
krinta,
ir krinta,
ir krinta.

3

Sulaikykite žemę —
jai pirma žaluma reikalinga.
Sulaikykite žemę —
jai pirmas sniegas sninga.
Sulaikykite žemę —
horizontams ir jūrų laivams.
Sulaikykite žemę —
žmogui ir būsimiems jo dievams.
Sulaikykite žemę —
kas dar atsimenat
pirmapradę žodžių reikšmę.

4

Šią naktį mintimis pabėgau nuo savęs,
pabėgau nuo daiktų, šaltų ir įkyrių.
Žinojau, kad kažką turėsiu parsivest,
jaučiau, kad reikia rast kažką, ko neturiu.

O paryčiu švaria kaip sąžinė gatve
parsivedžiau pavargusį save.
Ir žemė ėmė suktis, ir vėl išaušo rytas —
tik rytas ir aš pats buvau jau kitas.
KITAS.
1963

5 komentarai

  1. Sveiki, Kęstuti ir Birute. Žaviuosi jūsų darbais ir puikiais, prasmingais sumanymais. Būtų labai smagu, jei paskelbtumėte nuoseklų ir ištisą ŠVYTURIŲ sąrašą – nuo pirmojo iki pastarojo. Gražiai, su trumpais aprašymais ir tų šviesuolių atvaizdais, nuotraukomis. Taip pat su trumpai, bet vaizdžiai, suprantamai išvardintais jų gerais darbais.
    Tai tiek. Labai džiugu, kad gebate pastebėti ir pagerbti to vertus asmenis. Ir dar džiugiau, jog raginate ir kitus šį taurų darbą daryti.

  2. Karbauskis vis gi švyturys?.. Gal parodė kelią į emigraciją dar vienai kitai dešimčiai tūkstančių tautiečių?..

    1. Robertai, Karbauskis tapo švyturiu, kai dar net nekvepėjo jam tokia svaiginanti politinė karjera.
      Šiuo įvardinimu siekiama pabrėžti ką žmogus gero yra padaręs. O už tolimesnius jo veiksmus ar pažiūras niekas negali būti tikri, net ir pats žmogus nevisuomet save ar savo veiksmų pasekmes iki galo suvokia.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *