Tarp likimo ir pasirinkimo

Mokslinė konferencija „Tarp likimo ir pasirinkimo“ vyko 2020 m. sausio 18 d. Vilniuje VU Konfucijaus Institute. Konferenciją organizavo VU Azijos ir Transkultūrinių Studijų Institutas bei Humanistinės ir Egzistencinės Psichologijos Institutas.

Leisiu dar pridėti savo (Kęstučio Račkaičio) nuomonę. Šią nuomonę norėjau išsakyti visiems susirinkusiems, tačiau, matyt dėl to, kad renginys ir taip užsitęsė, tai gerbiamas profesorius Audrius Beinorius, nors ir matė mano pakeltą ranką, visgi nusprendė nebegaišinti daugiau žmonių.

Susirinkę (daugiausia mokslo) žmonės bandė atsakyti į klausimą ar yra laisva valia, kas ji tokia yra, kaip ji siejasi su žmogaus likimu. Tai, mano manymu, yra žmogaus būtį ir santykį su Dievu apsprendžiantys esminiai savivokos klausimai. Tai nėra paprasti klausimai.

Pasisakę mokslininkai pasidalino savo sukauptomis žiniomis ir apmąstymais. Keletą mokslininkų (ypač daug dėmesio tam skyrė Renatas Berniūnas) pastebėjo, kad pati sąvoka „laisvoji valia“ skirtingoje kultūroje reiškia skirtingą dalyką. Bet juk tam nereikia skirtingų kultūrų.

Pačioje lietuvių kultūroje ganėtinai neaišku kas yra laisvoji valia. Lietuvių kalboje su laisvąja valia vienaip ar kitaip yra susijusios tokios sąvokos kaip likimas, lemtis, dalia. Skirtingos sąvokos reiškia skirtingus reiškinius. Todėl mokslininkai turėtų ne tik apžvelgti visus reiškinius ir bandyti juos susieti, bet ir išnagrinėti kiekvieną reiškinį atskirai, kad ir vienoje kultūroje. Gali būti, kad išaiškėtų, jog šie reiškiniai yra sunkiai tarpusavyje lygintini, nes nesutampa jų mastelis, ar veikimo laukas. Pavyzdžiui, ar reiškinys yra pastovus, ar kintantis, ar veikia nuolatos, ar tik tam tikru laiku. Kokie tie laiko masteliai. Kokie atstumai. Tokia kalba, mano galva, būtų labiau mokslinė.

Visgi, tai yra grynai mano nuomonė, kuri gal ir gerai, kad liko neatsakyta, nes žmonių įdėtas darbas ir perteiktos žinios yra tikrai vertos pagarbos. Besidomintys panašiais klausimais ras ne vieną sau atsakymą ir gal net gims naujų minčių. Malonaus žiūrėjimo!

Žemiau pateikiu Rimvydo Budrio įrašytus pranešimus.


Konferencijos „Tarp likimo ir pasirinkimo…“ atidarymas


N.Kardelis „Likimas: tarp būtinybės ir atsitiktinumo…“


V.Dranseika „Likimo, determinizmo ir laisvos valios vingiai…“


R.Racėnaitė „Likimo samprata lietuvių mitinėje pasaulėžiūroje“


A.Beinorius „Ar indiškoji karma palieka vietos pasirinkimui…“


V.Silius „Daryk kaip dera, bus kaip lemta: ming samprata…“


E.Jančenkas „Determinizmas islamiškoje idėjų istorijoje…“


R.Berniūnas „Empiriniai laisvos valios įsitikinimų tyrimai…“


R.Budrys „Kokybiniai likimo ir pasirinkimo laiko skirtumai“


R.Kočiūnas „Likimas ir psichoterapija…“


D.Kuniskis „Likimas ir laisva valia…“


M.Snežko „Traumos pa-likimas: įveikos galimybės“


R. Juškėnas „Kai žmogaus vidinis Dievas serga…“


Konferencijos „Tarp likimo ir pasirinkimo…“ diskusija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *